وبلاگ تخصصی لینوکس به نام خداوند جان افرین حکیم سخن در زبان آفرین tag:http://linuxeman.mihanblog.com 2020-09-16T18:46:43+01:00 mihanblog.com مغز انسان و کامپیوتر 2018-02-18T08:36:35+01:00 2018-02-18T08:36:35+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/73 . . در طول تاریخ مردم مغز رو با هرچیزی که اختراع میشد مقایسه می کردند. در گذشته می گفتن مغز شبیه ساعت آبیه یا بعدها گفتن شبیه برق و تلفنه. این روزهام اختراع مورد علاقه ای که مغز رو باهاش مقایسه میکنن کامپیوتره. البته مقایسه مغز با کامپیوتر برای برتری دادن به هرکدوم بنظر من هدر دادن وقته اما برای شناخت بهتر از هرکدوم این مقایسه ها خیلی خوبن. معمولا مغز انسان رو با کامپیوتر مقایسه می کنند. مغز انسان تقریبا شبیه یک کامپیوتره که برنامه های زیادی روش نصبه که بوسیله اون ها ما میتونیم حرک


در طول تاریخ مردم مغز رو با هرچیزی که اختراع میشد مقایسه می کردند. در گذشته می گفتن مغز شبیه ساعت آبیه یا بعدها گفتن شبیه برق و تلفنه. این روزهام اختراع مورد علاقه ای که مغز رو باهاش مقایسه میکنن کامپیوتره. البته مقایسه مغز با کامپیوتر برای برتری دادن به هرکدوم بنظر من هدر دادن وقته اما برای شناخت بهتر از هرکدوم این مقایسه ها خیلی خوبن.

معمولا مغز انسان رو با کامپیوتر مقایسه می کنند. مغز انسان تقریبا شبیه یک کامپیوتره که برنامه های زیادی روش نصبه که بوسیله اون ها ما میتونیم حرکت کنیم، فکر کنیم و تصمیم بگیریم. عملا یک کامپیوتر از نرم افزار و مجموعه ای از دستورالعمل ها استفاده می کنه تا بتونه بگه چکاری باید انجام بده. مغز ما هم همینطور از دستورالعمل ها استفاده می کنه، دستورالعمل هایی شبیه نرم افزار ( بیت های اطلاعاتی که شامل دانش و آگاهی ما و همچنین نگرش و باورهای ما هستند).


خیلی جالبه که مغز هم شبیه کامپیوتر از سیگنال های الکتریکی برای ارسال پیام استفاده میکنه! یعنی قوانین الکتریسیته برای مغز ما هم میتونه اعمال بشه؟!

مغز از واکنش های شیمیایی برای انتقال اطلاعات استفاده می کند؛ کامپیوتر هم از الکتریسیته. سیگنال های الکتریکی با سرعت های بالا در سیستم عصبی منتقل میشن که حتی سرعتشون از سرعت انتقال توی سیم های کامپیوتر هم بیشتره.

جالبه که مغز و کامپیوتر هردو حافظه ای دارن که قابل ارتقاس. به کامپیوتر یه چیپ مموری می تونیم اضافه کنیم تا حافظش بیشتر بشه. حافظه مغز هم توسط اتصالات سیناپتیک قوی تر بیشتر میشه.

مغز و کامپیوتر هردو میتونن خودشونو وفق بدن و یاد بگیرن. البته مغز راحت تر و سریع تر چیزای جدید رو یاد میگیره. اما خب کامپیوتر هم توی انجام کارای موازی یا همون multitasking خیلی موفقه نسبت به مغز. البته اینم باید بگیم که مغز از طریق سیستم اتوماتیک عصبی خیلی کارارو با هم انجام میده مثل کنترل تنفس، ضربان قلب، فشار خون که همشون همزمان انجام میشن بدون اینکه ما متوجه بشیم یا یادمون بره نفس بکشیم یا قلبمون بتپه. پیشنهاد می کنم زیاد با این سیستم های خود کار بدن ور نرید و بزارید کار خودشونو انجام بدن مثل نفس کشیدن، ممکنه یوقت یادتون بره و نفهمید و دیگه کار از کار گذشته باشه. ;)

کامپوتر و مغز هردو ممکنه از کار بیوفتن و مریض بشن یا یکی ویروسیشون بکنه. خیلی عجیبه انگار یکی با سیستم عامل آدما دشمنی داره که واسش ویروس ساخته.

خیلی خوبه این مغز که سیستم بکاپ داره توش که بصورت built-in یعنی از قبل ساخته شدس. اگر یه قسمت فیزیکی مغز تخریب بشه معمولا یسری اطلاعات یکسان تو یه قسمتای دیگه هست که اون خرابی رو جبران می کنه.

مغز هر لحظه در حال تغییر و انجام اصلاحاته. اصلا off شدن براش معنی نداره. حتی حیوونا هم وقتی خوابن مغزشون فعاله و داره کار میکنه. حالا واقعا چرا ما هیچوقت کاملا خاموش نمیشیم مثل کامپیوتر، چه کاریه !انگار به اینترنت وصلیم و نمیخوایم دانلودمون قطع بشه؟!

طبیعیه که کامپیوتر توی مسائل منطقی و محاسبات خیلی خوبه. اما مغز هم توی درک دنیای بیرون و ایده های جدید بهتره. در اصل مغز می تونه تخیل کنه. حساب کتاب که تکلیفش مشخصه چجوری انجام میشه اما نمیفهمم سروکله سورس خیال بافی و توهم و احساس از کجا پیدا میشه.!

ذخیره اطلاعات

وقتی حرف از ذخیره کردن اطلاعات به میون میاد بیولوژی انسان همچنان قدرت خودشو نسبت به کامپیوترها نشون میده و میگه که خیلی جلوتره، از این جهت که..

رشته های DNA رو به عنوان فضای ذخیره سازی حافظه در نظر بگیرید. احتمالا سورپرایز میشید اگه بدونید هرکدوم از 6 تریلیون سلولی که توی بدنتونه حاوی کل اطلاعات مورد نیاز برای ساختن کل بدنه!!!! یعنی یه سلول از پوست دستتون کل اطلاعات بقیه اعضای بدن رو تو خودش کد شده داره!

 رشته DNA می تونه داده بیشتری رو در فضای کوچیکتری توی خودش جا بده در مقایسه با هر حافظه دیجیتالی که امروزه داره استفاده میشه. طبق یک برآوردی در سال 2015, اعلام کردند که کل اطلاعاتی که روی همه کامپیوترهای اون سال وجود داره رو میشه روی رشته های DNA کد کرد و تنها فضایی که اشغال می کنه هم در حد صندوق عقب یه ماشین بیشتر جا نخواهد گرفت.

رشته DNA علاوه بر اطلاعات بیولوژیکی میتونه اطلاعات غیر بیولوژیکی هم توی خودش ذخیره کنه. خدارو چه دیدید شاید یروز بتونین یه بیت کوین کد شده تو یه قسمتی از DNA رو به عنواع هدیه تولد به بچتون انتقال بدین.

مغز و DNA نشون میده که روش های ما برای ذخیره سازی و فرآیند اطلاعات دیجیتال هنوز راه طولانی برای بهتر شدن داره. اما این پتانسیل با رویکردهای جدید مثل محاسبات کوانتومی یا پردازش عصبی سه بعدی قابل دستیابیه.


این مطلب هنوز خیلی ادامه داره..

]]>
محافظت از چشم‌ها در مقابل صفحه مانیتور توسط Redshift 2014-12-31T13:30:39+01:00 2014-12-31T13:30:39+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/66 . . وقتی ساعت‌های طولانی به صفحه‌ی مانیتور نگاه می‌کنیم کم‌کم دچار چشم‌درد می‌شویم و شب‌ها برای خواب هم دچار مشکل هستیم. دلیلی که برای این اتفاق وجود دارد اینست که نور صفحه‌ی کامپیوتر معمولا روشن و زیاد است و افراد ساعت‌ها مستقیما به آن نگاه می‌کنند. کاربران ویندوز و مک برای متعادل کردن نور صفحه از F.lux استفاده میکنند که روی لینوکس کار نمی‌کند. در سیستم‌عامل لینوکس از Redshift استفاده می‌شود. این برنامه اینطور کار می‌کنه که هرچقدر هوای بیرون تاریک‌ت وقتی ساعت‌های طولانی به صفحه‌ی مانیتور نگاه می‌کنیم کم‌کم دچار چشم‌درد می‌شویم و شب‌ها برای خواب هم دچار مشکل هستیم. دلیلی که برای این اتفاق وجود دارد اینست که نور صفحه‌ی کامپیوتر معمولا روشن و زیاد است و افراد ساعت‌ها مستقیما به آن نگاه می‌کنند.

کاربران ویندوز و مک برای متعادل کردن نور صفحه از F.lux استفاده میکنند که روی لینوکس کار نمی‌کند. در سیستم‌عامل لینوکس از Redshift استفاده می‌شود. این برنامه اینطور کار می‌کنه که هرچقدر هوای بیرون تاریک‌تر می‌شود، هاله قرمزرنگ روی صفحه نمایش بیشتر می‌شود.

*طول موج رنگ قرمز بلند است و عموما در تاریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نور زرد و روشن در تاریکی موجب بزرگتر شدن مردمک چشم و آسیب به آن خواهد شد. ازین‌رو نور قرمز بالعکس این قضیه است و از چشم محافظت می‌کند.

افراد تفاوت نور را متوجه نخواهند شد، زیرا مغز بصورت اتوماتیک بین رنگ‌ها بالانس ایجاد می‌کند. نور پس‌زمینه صفحه مانیتور سفید است و نگاه کردن افراد در شب موجب صدمه به چشم و اختلال در خواب خواهد شد. استفاده از Redshift نور صفحه را متعادل می‌کند.

برای نصب این برنامه در ابونتو یا سایر توزیع ها از دستور مربوط به نوع توزیع می‌توان استفاده کرد و برنامه را نصب کرد.

نصب برنامه بصورت کامندلاین:

Sudo apt-get install gtk-redshift

برای اجرای برنامه می‌توان همزمان مختصات جغرافیایی محل خود را داده و برنامه را اجرا کنید. اجرای دستور gtk-redshift به همراه آپشن l- امکان ست کردن مختصات را می‌دهد. دستور زیر برنامه را برای مختصات تهران اجرا خواهد کرد.

gtk-redshift -l 35.35:51.26


نصب برنامه گرافیکال:

برای نصب گرافیکی برنامه از این صفحه بسته به نوع سیستمتون می‌تونید برنامه رو بگیرید و نصب کنید:

https://github.com/maoserr/redshiftgui/downloads

از طریق آدرس آیپی و وارد کردن مستقیم طول و عرض جغرافیایی می‌توان برنامه رابه دلخواه تنظیم کرد. همچنین امکان تغییر نور پس‌زمینه و قرمزی آن بصورت دستی نیز وجود دارد.


برای اینکه هرزمان از کامپیوتر استفاده می‌کنیم، اجرای redshift رو هم فراموش نکنیم، بهتر است اجرای آنرا بصورت اتوماتیک در زمان بوت سیستم قرار دهیم.

]]>
کش سرور وارنیش - Varnish Cache Server 2014-06-17T13:50:51+01:00 2014-06-17T13:50:51+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/65 . . P { margin-bottom: 0.08in; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); widows: 2; orphans: 2; }سرویسVarnish  یک کش سرور است که فقط با سرویس httpd کار می کند و در اصل برای ارائه سرعت بهتر و بالاتر در پاسخ گویی به کاربران و مشتری های وب سایت کاربرد دارد. وارنیش رو برای هر سروری که با http کار میکند می توان نصب کرد و محتوای آن را کش کرد. وارنیش جزء نرم افزار های رایگان و تحت مجوز BSD است. پروژه وارنیش سال 2005 شروع شد و نسخه 1 اون سال 2006 ریلیز شد.سرویس وارنیش معمولا سرویسVarnish  یک کش سرور است که فقط با سرویس httpd کار می کند و در اصل برای ارائه سرعت بهتر و بالاتر در پاسخ گویی به کاربران و مشتری های وب سایت کاربرد دارد. وارنیش رو برای هر سروری که با http کار میکند می توان نصب کرد و محتوای آن را کش کرد. وارنیش جزء نرم افزار های رایگان و تحت مجوز BSD است. پروژه وارنیش سال 2005 شروع شد و نسخه 1 اون سال 2006 ریلیز شد.
سرویس وارنیش معمولا برای سایت هایی که بازدید زیادی دارند و بصورت داینامیک سرویس می دهند مورد استفاده قرار میگیرد. در این سایت ها منابع سیستمی به شدت درگیر می شوند و اکثرا منجر به کندی سرور و یا عدم پاسخ گویی به مشتری ها می شوند.
نحوه ی کار Varnish  بدین صورته که اطلاعات صفحات وب سایت را در کش خود ذخیره می کند و در صورت وجود درخواست مشابه پاسخ کاربر را از کش خود می دهد و دیگر به وب سرور ارجاع نخواهد داد.
با وجود کانقیگ Varnish، درخواست کاربران دیگر سمت وب سرویس نخواهد رفت و تمام درخواست ها در ابتدا به Varnish می روند.
با توجه به استفاده بسیار زیاد از وب سرور Apache و عدم پاسخ گویی آن در زمان هایی که تعداد کانکشنهای آن زیاد میشود و مصرف منابع سیستمی افزایش می یابد، نیاز به بهینه سازی وب سرور پیش می آید. استفاده از Varnish به عنوان کش سرور که یکی از روش های موجود در افزایش سرعت لود شدن وب سایت برای کاربران و کاهش استفاده از منابع سیستمی (RAM & CPU)  است می تواند تاثیر زیادی در عملکرد وب سرویس داشته باشد.
نحوه ی عملکرد وارنیش کش بر سر راه آپاچی بدین شکله که کل صفحه وب سایت و محتوای http توسط وارنیش کش میشود. هم صفحه ی داینامیک و هم استاتیک. وارنیش کش از زبان VCL پشتیبانی می کند. از مزایای این زبان انعطاف پذیری بالای اون هست برای تعریف policy هایی که بتونه درخواست های کاربران رو هندل کنه. برای مثال میشه پالیسی تعریف کرد که در صورت درخواست فلان محتوا نحوه ی درخواست چه طور و از کجا باشد. برای کار با وارنیش می بایست یک سری کارها انجام شود. تا قبل از وارنیش آپاچی روی پورت 80 کار میکرد و درخواست کاربرها مستقیم به سمت آپاچی می رفت. اما بعد از نصب وارنیش می بایست پورت آپاچ رو تغییر بدیم که با وارنیش کار کنه و پورت وارنیش رو به 80 تغییر بدیم. بعد از انجام این تغییرات درخواست کاربران مستقیم به وارنیش میرسه.
در مثالی که در این پست اومده وارنیش روی خود وب سرور نصب شده است. اما در صورت نیاز میتوان روی سرور جداگانه ای نصب شود. در این صورت کانفیگ فایل ها تغییر میکند. برای مثال در فایل default.vcl آدرس IP های وب سرور یا سرورهای مورد نظر را نیز بایستی اضافه کنیم.

نصب پکیج های وارنیش بر روی CentOS:
برای نصب وارنیش از دو یسته ی varnish-libs-2.0.6-1.1.x86_64.rpm و varnish-2.0.6-1.1.x86_64.rpm  استفاده کردم.

کانفیک Varnish برای کار کردن با Apache:
بعد از انجام پروسه نصب چه از طریق فایل rpmو چه source code  فایل varnish  رو در مسیر /etc/sysconfig/ ویرایش می کنیم:
البته من از فایل اصلی یه backup میگیرم!

[root@localhost user1]# cp /etc/sysconfig/varnish /etc/sysconfig/varnish.bkp

[root@localhost user1]# vi /etc/sysconfig/varnish

در این فایل چند 4 مدل کانفیگ اومده که همشون یکی هستند اما هرکدوم به یه شکلی نوشته شدند. من کانفیگ Alternative2 را انتخاب می کنم و مابقی خطوط رو با گذاشتن # کامنت می کنم.
مقدار حافظه ای که می توان به وارنیش برای کش کردن اختصاص دهیم می بایستی 70%-80% مقدار کل RAM باشد. مابقی RAM برای کارهای سیستمی درنظر گرفته شده است. مقدار مورد نظر را به malloc می بایستی اختصاص دهیم. (Memory allocation)
ویرایش کانفیگ فایل default.vcl در مسیر /etc/varnish/:
از این فایل هم یک backup میگیرم و بعد با ادیتور مورد دلخواهم (Vi) فایل رو ویرایش می کنم.

[root@localhost user1]# cp /etc/varnish/default.vcl /etc/varnish/default.vcl.bkp

[root@localhost user1]# vi /etc/varnish/default.vcl


در این فایل نحوه ی ارتباط با آپاچ ذکر میشود و به وارنیش میگه که کجا باید بره و محتوای وب سرور رو پیدا کنه. که در این مثال پورت 8080 آپاچ هست که روی localhost وجود داره. آپاچ حالا به عنوان backend برای ما کار میکنه دیگه و همینطور varnish که به عنوان frontend هست.کانفیگ Apache برای کار کردن با Varnish:
کانفیگ فایل آپاچ httpd.conf که در مسیر /etc/httpd/conf/httpd.conf/  قرار دارد را می بایست ویرایش کنیم. تا قبل از وارد شدن varnish آپاچ و وب سایتمون با پورت 80 کار میکردن که در حال حاضر می بایستی اون خط از کانفیگ فایل رو کامنت کنیم و پورت 8080 رو برای localhost اضافه کنیم.  در صورتیکه Virtualhost ی هم داریم پورت آن نیز می بایست تغییر کند.
*وارنیش و آپاچ روی پورت 8080 (پورت دلبخواه بزرگتر از 1024) با هم کار میکنند.
VirtualHost 127.0.0.1:8080


فعال کردن سرویس Varnish در runlevel های 3,4,5:
اصولا فعال کردن سرویس ها در runlevel به این معنیه که در زمان بوت شدن سیستم عامل بعد از هر ریست و خاموش و روشن شدنی سرویس اتوماتیک بالا بیاد! در صورتیکه سیستم عامل روی هرکردوم از runlevel ها بالا بیاد، Varnish هم جز سرویس هایی میشه که اسکریپتش در زمان بوت شدن خونده میشه. در
نتیجه نیاز به فعال کردن یا start کردن سرویس بصورت دستی نیست.

root@localhost user1]# chkconfig --level 345 varnish on

[root@localhost user1]# chkconfig --list |grep varnish

varnish 0:off 1:off 2:off 3:on 4:on 5:on 6:off


الان دیگه میتونیم سرویس های آپاچ و وارنیش رو start کنیم. در صورتیکه هرکدوم از سرویس هامون در زمان start کردنشون failed  بدن باید کانفیگ فایل ها مجدد بررسی بشه تا مشکل بوجود آمده برطرف شود.

[root@localhost user1]# service httpd restart

Stopping httpd: [ OK ]

Starting httpd: [ OK ][root@localhost user1]# /etc/init.d/varnish start

Starting varnish HTTP accelerator:

[ OK ]برای اطمینان از صحت کار هرکدام از سرویس هامون با پورت خودشون از netstat کمک می گیریم:
شکل زیر نشون میده که وارنیش روی پورت 80، listen هست.شکل زیر نشون میده سرویس آپاچمون هم داره روی 8080 کار میکنه.همینطور به کامند زیر هم میتونیم صحت اجرای Varnish رو چک کنیم:


سرویس وارنیش فعاله و داره کار میکنه پس لاگینگش هم می بایست فعال بشه!
در حال حاضر در مسیر /var/log/varnish/ هیچ لاگ فایلی نیست. بنابراین دو تا سرویس از وارنیش رو که برای فعال کردن لاگ ها هستند رو می بایست start  کنیم.

[root@localhost user1]# ls –l /var/log/varnish/

Total 0

[root@localhost user1]#

[root@localhost user1]# /etc/init.d/varnishncsa start

Starting varnish ncsa logging daemon: [ OK ]

[root@localhost user1]# /etc/init.d/varnishlog start

Starting varnish logging daemon: [ OK ]]]>
از kill -9 استفاده نکنید! 2014-02-15T11:55:50+01:00 2014-02-15T11:55:50+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/64 . . در صورتیکه برای خاتمه پراسسی از kill -9  استفاده کنید، پراسس نمی تواند کاملا: 1.       کانکشن سوکت را  shut down کند. 2.       فایل های temp را از بین ببرد. 3.       به پراسس های child ی که ایجاد کرده خبر بده که خودش که پراسس پدر (parent) هست از بین رفته. 4.       ویژگی هایی که در ترمینال ایجاد کرده رو ریست کند. و ... . بطو

در صورتیکه برای خاتمه پراسسی از kill -9  استفاده کنید، پراسس نمی تواند کاملا:

1.       کانکشن سوکت را  shut down کند.

2.       فایل های temp را از بین ببرد.

3.       به پراسس های child ی که ایجاد کرده خبر بده که خودش که پراسس پدر (parent) هست از بین رفته.

4.       ویژگی هایی که در ترمینال ایجاد کرده رو ریست کند.

و ... .

بطورکلی ابتدا سیگنال 15 رو باید فرستاد و 1 تا 2 ثانیه صبر کنید، اگر کار نکرد سیگنال 2 رو بفرستید، و اگر باز هم کار نکرد 1 رو.

اگر هیچکدام تاثیری نداشتند، فایل باینری مربوطه را حذف کنید، چونکه برنامه درست رفتار نمیکنه!! :)

* کل سیگنال های kill رو میشه با kill -l  دید، سیگنال‌های kill  برای بستن برنامه‌ها و  توقف نرم‌افزارهایی که بدون اجازه در حال اجرا هستند، همینطور توقف موقتی و ادامه و ریست پراسس ها استفاده می‌شود.


SIGHUP - این سیگنال برای قطع کردن یک پراسس از پراسس parent خود استفاده می‌شود. همینطور برای restart پراسس‌ها.  برای مثال killall -SIGUP compiz ، برنامه Compiz رو ری‌استارت می‌کند. سیگنال SIGINT نیز همینطور کار می‌کند.

SIGINT- این سیگنال مثل این می‌مونه که ctrl+c رو بزنی. در بعضی سیستم‌ها نیز کلیدهای delet+break همین سیگنال رو به پراسس ارسال می‌کند. در اجرای پراسس یک وقفه‌ای ایجاد می‌شود و متوقف خواهد شد. البته پراسس می‌تواند این سیگنال را ignore کند.

SIGQUIT- این سیگنال مثل سیگنال SIGINT کار می‌کنه منتها با این تفاوت که  یک core dump می‌سازد. 

SIGILL - زمانی‌که پراسسی یک عملکرد ناشناخته و ممنوع و غلط و انجام میدهد، سیستم سیگنال SIGILL را به پراسس ارسال می‌کند.  ILLegal SIGnal.

SIGTRAP- این سیگنال برای اهداف دیباگینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این چن‌تا توضیح اینجا آورده شده، خوندن بقیه سیگنال‌ها توصیه می‌شود. :)


]]>
انتقال فایل‌ها از طریق scp بدون پسورد! 2013-09-25T15:20:24+01:00 2013-09-25T15:20:24+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/58 . . از طریق scp که مخفف secure copy می‌باشد می‌توان انتقال فایل استفاده کرد. از هردو سرویس SCP و FTPمی‌توان برای انتقال فایل بر روی بستر شبکه LAN/WAN استفاده کرد. با این تفاوت که انتقال فایل در scp امن‌تر است. در انتقال با scp محتویات انتقال رمز‌گذاری می‌شوند در صورتیکه در FTP بصورت clear text است حتی پسورد آن.!انتقال فایل در حالت عادی با scp به شکل زیر است، که پس از اجرای آن یک پرامپ برای وارد کردن پسورد می‌آید:scp file.tgz root@SERVER-IP:/tmpاما درصورتیکه نیاز به گنجاندن این کام از طریق scp که مخفف secure copy می‌باشد می‌توان انتقال فایل استفاده کرد.
از هردو سرویس SCP و FTPمی‌توان برای انتقال فایل بر روی بستر شبکه LAN/WAN استفاده کرد. با این تفاوت که انتقال فایل در scp امن‌تر است. در انتقال با scp محتویات انتقال رمز‌گذاری می‌شوند در صورتیکه در FTP بصورت clear text است حتی پسورد آن.!

انتقال فایل در حالت عادی با scp به شکل زیر است، که پس از اجرای آن یک پرامپ برای وارد کردن پسورد می‌آید:

scp file.tgz root@SERVER-IP:/tmp

اما درصورتیکه نیاز به گنجاندن این کامند در یک اسکریپت داشته باشیم برای وارد کردن پسورد دچار مشکل می‌شویم. 

روشی که در اینجا به آن اشاره می‌شود برای scp‌ کردن بدون وارد کردن پسورد، استفاده از public key‌می‌باشد.
بدین صورت که یک جفت کلید public/private در سرور local‌  ایجاد می‌کنیم. در ماشین local کلید public‌ ی که ایجاد کرده‌ایم را می‌توانیم به هرکسی بدهیم، اما private key را هرگز!
موضوع جالبی که وجود دارد اینست که هر شخصی می‌تواند هر پیغامی را بوسیله public key شما رمزگذاری کند و فقط شما با استفاده از کلید خصوصی خود آنرا رمزگشایی کنید.

برای ایجاد جفت کلید می‌بایست به شکل زیر عمل کرد:

ssh-keygen -t rsa $
Generating public/private rsa key pair
Enter file in which to save the key ... 
نیاز به وارد کردن پسورد نیست می‌توان [enter] کرد.
Your identification has been saved in ... 
Your public key has been saved in ... 

کلید عمومی و خصوصی ایجاد شده به این نام‌ها هستند:
 • ~/.ssh/id_rsa : identification (private) key
 • ~/.ssh/id_rsa.pub : public key
الان می‌توان کلید عمومی را به هر روشی که مایل باشید به فایل authorized_keys در روت یا home دایرکتوری کاربر دیگری در ماشین یا سرور دوم خود انتقال دهید.
/root/.ssh/authorized_keys

در اینجا از scp برای انتقال آن استفاده می‌کنیم:
scp .ssh/id_rsa.pub root@SERVER-IP:.ssh/authorized_keys

بعضی مواقع فایل authorized_keys در دایرکتوری ssh. وجود ندارد که می‌بایست خودتان اقدام به ساخت آن کنید.
حالا درصورتی که از ماشین اول به دوم ssh‌ یا scp کنیم دیگر از ما پسورد نخواهد پرسید.

در صورتیکه کلید عمومی را در home دایرکتوری کاربر دیگری غیر از root بریزیم نیاز است که کانفیگ فایل ssh را
ادیت کنیم و کاربر را مجاز اعلام کنیم.

$ vi /etc/ssh/.sshd_config
RSAAuthentication yes

PubkeyAuthentication yes

AuthorizedKeysFile /home/USER/.ssh/authorized_keys


 $ /etc/init.d/sshd restart

$ vi /etc/ssh/.sshd_config

AllowUsers USERبرای انجام کارهای روتین و تکراری نوشتن اسکرپپتی که آنها را بصورت اتوماتیک انجام دهد واقعا ضروری می‌باشد.
در مورد انتقال فایل بین دو سرور نیز که ممکن است بصورت روزانه نیاز به اجرای آن باشد این روش می‌تواند
مفید باشد و نیاز به درج پسورد کاربر ماشین دوم در اسکریپت نیز نخواهد بود. بدین ترتیب نام فایل حاوی اسکریپت
را در crontab می‌گذاریم تا در زمان مورد نظری که تعیین می‌کنیم اجرا شود.
]]>
تغییر Time Zone در توزیع‌های لینوکسی 2013-09-25T13:37:03+01:00 2013-09-25T13:37:03+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/57 . . تغییر TimeZone در توزیع های لینوکسی: وقتی که کامند date را در ترمینال اجرا می کنید، می توانید Time Zone فعلی در سیستم خود را ببینید. در مثالی که آورده شده است Time Zone فعلی UTC می باشد.  date$ Mon Sep 25 15:59:24 UTC 2013 در اکثر توزیع های لینوکسی Time Zone توسط فایل /etc/localtime کنترل می شود. برای تغییر آن می توان فایل localtime را حذف

تغییر TimeZone در توزیع های لینوکسی:

وقتی که کامند date را در ترمینال اجرا می کنید، می توانید Time Zone فعلی در سیستم خود را ببینید. در مثالی که آورده شده است Time Zone فعلی UTC می باشد.

 date$

Mon Sep 25 15:59:24 UTC 2013


در اکثر توزیع های لینوکسی Time Zone توسط فایل /etc/localtime کنترل می شود.

برای تغییر آن می توان فایل localtime را حذف کرد و لینکی از Time Zone محلی و مورد نظر خود را به localtime در دایرکتوری /etc ایجاد نمود.

 cd /etc$

 rm localtime$

لینکی که در اینجا ایجاد شده است Time Zone تهران را انتخاب کرده است.

 ln -s /usr/share/zoneinfo/Asia/Tehran localtime$

باز هم کامند date :

 date$

Wed Sep 25 16:27:04 IRST 2013

همانطور که مشاهده می شود Time Zone فعلی روی ایران می باشد.

Iran Standard time


برای تعیین و یا تغییر Timezone همچنین می‌توان نام شهر مورد نظر را در etc/timezone/ نیز قرار دهید.


]]>
tar vs gtar 2013-08-23T06:39:40+01:00 2013-08-23T06:39:40+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/56 . . همونطور که میدونید، کامند tar یک برنامه تهیه آرشیو  از اطلاعاته که تحت استاندارد POSIX کارمیکنه.  و تمام سیستم‌عامل‌هایی که تحت POSIX هستن باید این کامند و اُپشن‌هاش رو ساپورت کنن. کامند gtar کامند گنویی tar هست که اُپشن‌های مختص به خودش رو داره. خب مشکلی که کامند tar برای من پیش آورد این بود که مثل همیشه tarfile رو توی سرور لینوکسیم ساخته بودم. حجمش هم زیاد بود بعدش با split به فایل‌های 200 مگی درش آوردم تا بتونم تو بستر شبکه به سرور سولاریسم انتقال بدم. این فایل‌ها میبایستی توی همونطور که میدونید، کامند tar یک برنامه تهیه آرشیو  از اطلاعاته که تحت استاندارد POSIX کارمیکنه.  و تمام سیستم‌عامل‌هایی که تحت POSIX هستن باید این کامند و اُپشن‌هاش رو ساپورت کنن. کامند gtar کامند گنویی tar هست که اُپشن‌های مختص به خودش رو داره. 
خب مشکلی که کامند tar برای من پیش آورد این بود که مثل همیشه tarfile رو توی سرور لینوکسیم ساخته بودم. حجمش هم زیاد بود بعدش با split به فایل‌های 200 مگی درش آوردم تا بتونم تو بستر شبکه به سرور سولاریسم انتقال بدم. این فایل‌ها میبایستی توی سرور سولاریسی اکسترکت میشدن، خب منم با همون tar ،فایل‌ها رو خواستم اکسترکت که ارور میگرفتم!!!
مطلبی که بعد کلی کلنجار رفتن متوجه شدم این بود که توی سولاریس باید با gnu tar  یا همون gtar فایل‌ها رو   اکسترکت کنم، یا زمانی‌که  فایل‌ رو  توی لینوکس tar میکردم می‌بایست از اُپشنformat=gnu-- استفاده می‌کردم.

کامندهای زیر هم مرتبط با مطلب هستند:


split tar files:
split -d -b 200m /path/to/backup.tar /name/of/backup.tar.

اپشن d برای ایجاد پسوندهای عددی در هنگام ایجاد tarfile هست و b هم اندازه فایل‌های جدید را میگه.


extract tar files at solaris:

cat *tar.* | /usr/sfw/bin/gtar -xvpf - -C / 
]]>
بک‌آپ incremental توسط کامند tar 2013-08-02T10:30:35+01:00 2013-08-02T10:30:35+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/55 . . همونطور که می‌دونید کامند tar برای گرفتن فایل پشتیبان از فایل‌ها و دایرکتوری‌هایی که براتون مهمه استفاده می‌شه. کامند tar یه اٌپشن خوبی داره برای گرفتن بک‌آپ‌های incremental، که معمولا هم مورد استفاده قرار نمی‌گیره! اما با توجه به اقزایش حجم اطلاعات مورد نیاز که می‌بایست از اون‌ها فایل پشتیبان بگیریم، استفاده و بکارگیری از این اٌپشن خیلی بدرد بخوره. اٌپشن listed-incremental-- اجازه گرفتن فایل پشتیبان از مسیرهای مورد نیاز را بصورت incremental به ما می‌د

همونطور که می‌دونید کامند tar برای گرفتن فایل پشتیبان از فایل‌ها و دایرکتوری‌هایی که براتون مهمه استفاده می‌شه. کامند tar یه اٌپشن خوبی داره برای گرفتن بک‌آپ‌های incremental، که معمولا هم مورد استفاده قرار نمی‌گیره! اما با توجه به اقزایش حجم اطلاعات مورد نیاز که می‌بایست از اون‌ها فایل پشتیبان بگیریم، استفاده و بکارگیری از این اٌپشن خیلی بدرد بخوره.

اٌپشن listed-incremental-- اجازه گرفتن فایل پشتیبان از مسیرهای مورد نیاز را بصورت incremental به ما می‌دهد. برای مثال یک دایرکتوری و یک سری فایل داریم که هرروز یک سری فایل و همینطور محتوا به اون دایرکتوری‌ و فایل‌ها اضافه میشه و از اونجایی که فایل‌ها برامون اهمیت دارن، هرروز بایستی از اونها بک‌آپ تهیه کنیم. خب به جای اینکه هرروز بک‌آپ کاملی از مسیر مورد نظر بگیریم و در نهایت فایل‌های زیادی داشته باشیم، می‌تونیم بک‌آپ incremental بگیریم تا فقط تغییراتی رو که بعد از آخرین اجرای tar در دایرکتوری‌مون ایجاد شده رو ذخیره کنیم و داشته باشیم.

فایلی که مقابل اٌپشن listed-incremental وجود دارد، فایل meta نام دارد و در این فایل اطلاعاتی از محتویات دایرکتوری‌ قرار خواهد گرفت. در هر بار اجرای این دستور می‌توانید ببینید که این فایل آپدیت می‌شود.


نحوه گرفتن فایل پشتیبان incremental یک مسیر توسط کامندtar:


$ cd Pictures/

$ tar --listed-incremental=glxy.meta -cvj --file=glxy-pics-02082013.tar.bz2 galaxy/

output

tar: galaxy: Directory is new

galaxy/

galaxy/Adromeda_Galaxy_by_zesly.jpg

galaxy/Autosave001_15framespsa.jpg

galaxy/Frozen_Galaxy_by_Vpr87.jpg

galaxy/Milky_Way_Galaxy_artwork.jpg

galaxy/The-Barred-Spiral-Galaxy-NGC-1300---2.jpg

galaxy/Warped_Edge-On_Galaxy_ESO_510-G13.jpg

galaxy/andromeda.jpg

galaxy/galaxy-eso-593-8.jpg

galaxy/galaxyhoag.jpg

galaxy/hst_ngc4414_9925.jpg

galaxy/ngc3190_hstlegacy_big.jpg

galaxy/ring-galaxy.jpg

galaxy/spiral_galaxy_500x374.jpg


وقتی برای بار اول از مسیر مورد نظر بک‌آپ incremental میگیریم، از اونجایی که tar خیلی باهوش عمل می‌کنه :)، یک بک‌آپ full از محتویات دایرکتوری‌ ما میگیره. و در دفعات بعدی که کامند اجرا میشه فقط تغییرات رو ثبت می‌کنه. نتیجه‌ی اجرای این دستور در روز دوم و پس از افزودن چنپ فایل دیگر به دایرکتوری‌ به صورت زیر خواهد بود.


$ tar --listed-incremental=glxy.meta -cvj --file=glxy-pics-03082013.tar.bz2 galaxy/

output

galaxy/

galaxy/Eyecompr.jpg

galaxy/eye_of_god.jpg

galaxy/galaxy_messier81_lg.jpg

نکته‌ای که مهمه اینه که نام فایلی که بک‌آپ از مسیر ما تهیه می‌کنه هر دفعه که اجرا می‌شه باید متفاوت باشه بخاطر اینکه نتیجه هربار اجرا روی فایل قبلی overwrite نشه! بهتره که اسامی فایل‌های بک‌اپ به نام همون روز که بک‌آپ تهیه می‌شه نام‌گذاری بشه تا بازگردونی فایل‌ها راحتتر باشه.


نحوه بازگردانی (restore) فایل‌های بک‌آپ incremental گرفته شده:

بازگردانی محتویات دایرکتوری‌ که از آن بک‌آپ تهیه شده هم به همون آسونیه بک‌آپ گرفتن هستش. برای اینکار کافیه که فایل‌هایی که می‌خوایم برگردونیم رو به همون ترتیبی که ایجاد شدن بازگردانی کنیم و تو یه مسیر بریزیم.


$tar xvfj glxy-pics-02082013.tar.bz2 -C galaxy-restore/

output

galaxy/

galaxy/Adromeda_Galaxy_by_zesly.jpg

galaxy/Autosave001_15framespsa.jpg

galaxy/Frozen_Galaxy_by_Vpr87.jpg

galaxy/Milky_Way_Galaxy_artwork.jpg

galaxy/The-Barred-Spiral-Galaxy-NGC-1300---2.jpg

galaxy/Warped_Edge-On_Galaxy_ESO_510-G13.jpg

galaxy/andromeda.jpg

galaxy/galaxy-eso-593-8.jpg

galaxy/galaxyhoag.jpg

galaxy/hst_ngc4414_9925.jpg

galaxy/ngc3190_hstlegacy_big.jpg

galaxy/ring-galaxy.jpg

galaxy/spiral_galaxy_500x374.jpg


$ tar xvfj glxy-pics-03082013.tar.bz2 -C galaxy-restore/

output

galaxy/

galaxy/Eyecompr.jpg

galaxy/eye_of_god.jpg

galaxy/galaxy_messier81_lg.jpg


برای گرفتن فایل‌ پشتیبان بصورت اتوماتیک از مسیرهای مورد نیاز، می‌توان دستورات را در قالب یک اسکریپت نوشت و مسیری که اسکریپت در آن نوشته شده است را در crontab سیستم‌ قرار داد تا در بازه‌های زمانی مورد نیاز مثلا روزانه راس ساعت دلخواه اجرا شود.

]]>
۱۳ ابزار در محیط کامند برای مانیتور کردن عملکرد در سیستم عامل لینوکس 2013-04-14T09:31:11+01:00 2013-04-14T09:31:11+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/54 . . ۱۳ ابزار در محیط کامند برای مانیتور کردن عملکرد در سیستم عامل لینوکس: برای هر ادمین شبکه و ادمین سیستم ،مانیتور کردن عملکرد سیستم و رفع عیب مشکلاتی که روزانه برای سیستم ایجاد می‌گردند، از مسائلی است که توجه ویژه‌ای بدان میشود. در اینجا ۱۳ تا از تاپ‌ترین ابزارهایی که در کامند لاین برای مانیتورینگ سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد آورده شده است که مورد استفاده بسیاری ازادمین‌های سیستم‌عامل‌های لینوکس/یونیکس است. این کامندها در تمام توزیع‌های ۱۳ ابزار در محیط کامند برای مانیتور کردن عملکرد در سیستم عامل لینوکس:


برای هر ادمین شبکه و ادمین سیستم ،مانیتور کردن عملکرد سیستم و رفع عیب مشکلاتی که روزانه برای سیستم ایجاد می‌گردند، از مسائلی است که توجه ویژه‌ای بدان میشود. در اینجا ۱۳ تا از تاپ‌ترین ابزارهایی که در کامند لاین برای مانیتورینگ سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد آورده شده است که مورد استفاده بسیاری ازادمین‌های سیستم‌عامل‌های لینوکس/یونیکس است. این کامندها در تمام توزیع‌های لینوکس وجود دارند و برای مانیتور کردن و پیداکردن علت مشکلات سیستم‌عامل مفید خواهند بود.


 1. TOP- مانیتور کردن پراسس‌های لینوکس

کامند top یک برنامه مانیتورینگ است که توسط بسیاری از ادمین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کامند تمام پراسس‌های درحال اجرا را بصورت لیست شده که در زمان حال فعال هستند را نمایش می‌دهد، همینطور بطور مرتبی آنها را آپدیت می‌کند تا وضعیت لحظه به لحظه سیستم بخوبی نمایش داده شود. از مواردی که در خروجی اجرای این کامند دیده خواهد شد، CPU usage، Memory usage، Swap Memory، Cache size، Buffer size، Process PID، User، command و خیلی موارد دیگر است.

همچنین حداکثر استفاده هر پراسس از CPU و Memory را نیز نمایش می‌دهد.


 1. VmStat- مقادیر حافظه مجازی

کامند vmstat برای نمایش مقادیر virtual memory، kernel threads، disks، system processes، I/O blocks، CPU activity و خیلی موارد دیگر کاربرد دارد. بصورت پیشفرض ممکن است کامند vmstat بر روی توزیع لینوکس شما نباشد و نیاز است که پکیج آن‌را بنام sysstat ابتدا نصب کنید که حاوی برنامه vmstat‌ می‌باشد.

 1. Lsof- لیستی از فایل‌های باز

کامند lsof در بسیاری از سیستم‌های لینوکس/یونیکس مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمام فایل‌های باز و پراسس‌های در حال اجرا را نمایش می‌دهد. فایل‌های باز شامل disk files, network sockets, pipes, devices و process ها می‌باشند. یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده از این کامند، زمانیست که شما نمی‌توانید دیوایسی را که قبلا mount کرده‌اید را umount‌ کنید و ارور files are being used or opend را مشاهده خواهید کرد. با استفاده از این کامند می‌توان براحتی فایل‌های باز را شناسایی کنید.


     


 1. Tcpdump- آنالایزر پکت‌های شبکه

کامند tcpdump یکی از ابزارهایی است که بصورت گسترده در برنامه‌های آنالیز شبکه و اسنیف پکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کامند می‌تواند پکت‌های TCP/IP دریافتی یا منتقل شده بر روی هر اینترفیس خاص در شبکه را filter یا capture نماید. همچنین می‌توان خروجی اجرای این دستور را در فایلی ذخیره نمود و در آینده به آنالیز اطلاعات آن پرداخت.


 1. Netstat- اطلاعات شبکه

کامند netstat یک ابزار برای مانیتور کردن پکیج‌های ورودی و خروجی در شبکه بر روی اینترفیس شبکه است. این کامند یک ابزار بسیار مفید مدیران شبکه برای مانیتور کردن عملکرد شبکه و عیب‌یابی مسائل مرتبط است.


 1. Htop- مانیتور کردن پروسس‌های لینوکس

برنامه htop یک ابزار مانیتورینگ پیشرفته اینتراکتیو برای پراسس‌ها در لینوکس است. این کامند بسیار شبیه به کامند top است، اما ویژگی‌های بهتری از قبیل مدیریت user friendly پراسس‌ها، کلیدهای میان‌بر، نمایش پراسس‌ها بصورت افقی و عمودی و خیلی موارد دیگر را داراست.


 1. Iotop- مانیتور کردن Disk I/O در لینوکس

این کامند شبیه کامند top و برنامه htop است. با این تفاوت که پراسس‌ها و Dick I/O را در بصورت real time نمایش می‌دهد و مانیتور می‌کند. این ابزار برای یافتن پراسس مورد نظر و پراسسی که بیشترین read/write را بر روی دیسک دارد بسیار مفید است.


 1. Iostat- اطلاعات ورودی/خروجی

ابزار iostat یک ابزار بسیار ساده است که اطلاعات ورودی و خروجی storage را جمع‌آوری و نمایش می‌دهد. این ابزار اغلب برای trace کردن موضوعات مرتبط با عملکرد storage از قبیل دیوایس‌ها، دیسک‌های لوکال، remote disk مثل NFS مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 1. IPTraf- مانیتورینگ real time شبکه IP LAN

این ابزار یک ابزار کنسول بیس و اپن سورس است که در لینوکسIP LAN را مانیتور می‌کند. این ابزار اطلاعات متنوعی از قبیل ترافیک IP عبوری از شبکه که شامل TCP flag information, ICMP details, TCP/UDP traffic breakdowns, TCP connection packet می‌شود را نمایش می‌دهد. همچنین اطلاعات کلی از TCP, UDP, IP, ICMP, non-IP, IP checksum errors و فعالیت اینترفیس‌ها را جمع‌آوری می‌کند.


 1. Psacct- مانیتور کردن فعالیت کاربر

ابزار psacct یا acct یکی از مفیدترین ابزار در مانیتور کردن فعالیت کاربران در سیستم است. هردو دیمِن در بک‌گراند سیستم اجرا می‌شوند و تمام فعالیت کاربران همچنین مقدار استفاده هرکدام از ریسورس‌ها را نمایش می‌دهد.

این ابزار به مدیران سیستم، نمایش تمام فعالیت‌های کاربران که چه کاری انجام می‌دهند، چه کامندهایی را اجرا کرده‌اند، چه مقدار از ریسورس‌های سیستمی را استفاده کرده‌اند، و مدت زمانی که در سیستم لاگین بوده‌اند و خیلی موارد دیگر را می‌دهد.


 1. Monit- مانیتور پراسس و سرویس‌ها در لینوکس


این برنامه یک ابزار تحت وب واُپن سورس است که بصورت اتوماتیک برنامه‌ها، پراسس‌ها، فایل‌ها و دایرکتوری‌ها، مجوز‌های دسترسی، و موارد دیگر را مانیتور و مدیریت می‌کند.

همچنین سرویس‌هایی نظیر Apache, MySQL, Mail, FTP, Nginx, SSH و موارد دیگر را مانیتور می‌کند. وضعیت آن‌ها نیز می‌توان از طریق محیط کامند یا اینترفیس وب آن مشاهده شود.


 1. NetHogs- مانیتور پهنای باندشبکه در ازای هر پراسس

این یک برنامه خوب و سبک و اُپن‌سورس (شبیه کامند top) است که اطلاعاتی از فعالیت شبکه‌ای هر پراسس در سیستم را جمع‌آوری می‌کند. همچنین مقدار پهنای باند مصرفی توسط هر برنامه را بصورت real time نمایش می دهد.


 1. iftop- مانیتور پهنای باند شبکه

این برنامه نیز یکی دیگر از برنامه‌های اُپن سورس ترمینال‌بیس برای مانیتور کردن پهنای باند برنامه هایی که از اینترفیس شبکه استفاده می‌کنند کاربرد دارد. همانطور که کامند top برای نمایش مقدار استفاده از ریسورس‌های سیستم مثل CPU را نمایش می‌دهد، کامند iftop نیز از خانواده top است که اینترفیس انتخاب شده برای مانیتور شدن را نمایش می دهد و همچنین پهنای باند مصرفی بین دو هاست مختلف.


]]>
اندازه فایل‌ها با کامند du 2012-12-13T17:57:19+01:00 2012-12-13T17:57:19+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/53 . . کامند du مقدار فضایی که فایل‌ها و دایرکتوری‌ها از دیسک اشغال کردند را نمایش می‌دهد. در صورت استفاده از اٌپشن h می‌توان اندازه تک فایل‌ها رابه فرمت قابل خواندن برای انسان مشاهده کرد، برای مثال اندازه فایلی را که 2648 کیلوبایت است را 2.6M نمایش می‌دهد. با استفاده از اٌپشن s به همراه آن می‌توان اندازه نهایی دایرکتوری مورد نظر با تمام فایل‌های درون آن را مشاهده کزد. $ du -sh Pictures/ 5.3G Pictures/ درصورت استفاده از اٌپشن ah- انداز

کامند du مقدار فضایی که فایل‌ها و دایرکتوری‌ها از دیسک اشغال کردند را نمایش می‌دهد. در صورت استفاده از اٌپشن h می‌توان اندازه تک فایل‌ها رابه فرمت قابل خواندن برای انسان مشاهده کرد، برای مثال اندازه فایلی را که 2648 کیلوبایت است را 2.6M نمایش می‌دهد. با استفاده از اٌپشن s به همراه آن می‌توان اندازه نهایی دایرکتوری مورد نظر با تمام فایل‌های درون آن را مشاهده کزد.


$ du -sh Pictures/

5.3G Pictures/


درصورت استفاده از اٌپشن ah- اندازه تمام فایل‌ها و سابدایرکتوری‌های دایرکتوری مورد نظر را بطور جداگانه نمایش می‌دهد.


$ du -ah Documents/

84K Documents/poster/gereft/1.jpg

5.9M Documents/PK/presents-910820.rar

242M Downloads/Radio Geek


کامند زیر پنج فایل بزرگ در دایرکتوری مورد درخواست نمایش می دهد.


$ du -a storage | sort -nr | head -n 5

105367464 .

61717620 ./archives

36011036 ./archives/Music

31444216 ./unsorted-pics

31384836 ./unsorted-pics/Pictures

می‌توان اندازه چندین دایرکتوری را با یک کامند بدست آورد.


$ du -sh unsorted-pics receipt_files archives

30G unsorted-pics

396K receipt_files

59G archives


همینطور می‌توان از wildcard‌ها در این کامند استفاده کرد:


$ du -sh unsorted-pics/*

3.4M unsorted-pics/albums

34M unsorted-pics/bratgrrl-pics


همچنین می‌توان فرمت خاصی از فایل‌ها را جستجو کرد:


$ du -h *.jpeg *.png

32K figure1.jpeg

128K figure2.jpeg]]>
کامند df را بهتر بشناسیم! 2012-12-09T13:06:35+01:00 2012-12-09T13:06:35+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/52 . . کامند df یا disk free ، کامندی است که اکثر کاربران تازه‌وارد تصور نادرستی از آن دارند. آن‌ها انتظار دارند تا اندازه و سایز دایرکتوری‌هایشان را ببینند، در صورتی‌که این کامند اطلاعات مفیدی در رابطه با فایل‌سیستم ارائه می‌دهد. (برای مشاهده سایز دایرکتوری از du استفاده می‌شود) در صورت استفاده از این دستور بدون هیچ آرگونتی، در خروجی دستور، به شما فضای استفاده شده و خالی فایل‌سیستم‌های مانت شده، پارتیشن‌های آن‌ها، و مانت‌پوینت‌ها(مانت‌پوینت=دایرکتوری که فایل‌

کامند df یا disk free ، کامندی است که اکثر کاربران تازه‌وارد تصور نادرستی از آن دارند. آن‌ها انتظار دارند تا اندازه و سایز دایرکتوری‌هایشان را ببینند، در صورتی‌که این کامند اطلاعات مفیدی در رابطه با فایل‌سیستم ارائه می‌دهد. (برای مشاهده سایز دایرکتوری از du استفاده می‌شود)

در صورت استفاده از این دستور بدون هیچ آرگونتی، در خروجی دستور، به شما فضای استفاده شده و خالی فایل‌سیستم‌های مانت شده، پارتیشن‌های آن‌ها، و مانت‌پوینت‌ها(مانت‌پوینت=دایرکتوری که فایل‌سیستم مورد نظر به آن اختصاص داده شده است) را نمایش خواهد داد.$ df
Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on /dev/sdb1 29222392 19353412 8404256 70% / udev 1982916 4 1982912 1% /dev tmpfs 809892 1072 808820 1% /run none 5120 0 5120 0% /run/lock none 2024724 1388 2023336 1% /run/shm /dev/sdb3 593262544 200333868 363234532 36% /home/carla/moarstuff /dev/sda1 1730404792 1616359192 27442000 99% /home/carla/storage /dev/sda2 221176480 160279584 49824796 77% /home/carla/1home

با افزودن سوییچ h- برای دیدن خروجی به فرمت human readable (خوانا برای انسان) و همینطور حذف فایل‌سیستم‌های مجازی که فقط در حافظه وجود دارند و نمایش پارتیشن‌های هارد می‌بایستی از grep در ادامه کامند به‌شکل زیر استفاده کرد:

$ df -h |grep ^/

/dev/sdb1    28G  19G 8.1G 70% /
/dev/sdb3    566G 192G 347G 36% /home/carla/moarstuff
/dev/sda1    1.7T 1.6T  27G 99% /home/carla/storage
/dev/sda2    211G 153G  48G 77% /home/carla/1home

کامند df را بر روی فایل یا دایرکتوری خاصی اعمال نمی‌توان کرد، و فقط بر روی فایل سیستم کاربرد دارد. در صورت اضافه کردن مسیر فایل یا دایرکتوری خاصی در ادامه دستور به عنوان آرگومنت، در خروجی اطلاعاتی درباره‌ی فایل‌سیستمی که آن فایل یا دایرکتوری در آن قرار دارد مشاهده خواهد شد:

$ df -h /var

Filesystem   Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdb1    28G  19G 8.1G 70% /

یکی از سوییچ‌های کاربردی در این دستور T-‌است. که نوع فایل‌سیستم را نمایش می‌دهد:

$ df -Th |grep ^/

/dev/sdb1 ext4  28G  19G 8.1G 70% /
/dev/sdb3 ext3  566G 192G 347G 36% /home/carla/moarstuff
/dev/sda1 btrfs 1.7T 1.6T  27G 99% /home/carla/storage
/dev/sda2 ext4  211G 153G  48G 77% /home/carla/1home

می‌توان با استفاده از فرمت زیر در این کامند، نوع فایل‌سیستم متفاوت را مشاهده دید:

$ df -ht btrfs

/dev/sda1 btrfs 1.7T 1.6T  27G 99% /home/carla/storage


]]>
نحوه گرفتن Full Backup توسط کامند tar 2012-08-23T19:46:02+01:00 2012-08-23T19:46:02+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/51 . . پس از نصب سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای مورد نیاز، توصیه می‌شود که از برخی دایرکتوری‌های هارد دیسک، فایل پشتیبان کاملی تهیه شود. داشتن یک snapshot از سیستم دقیقا پس از اتمام مراحل نصب، به شما این امکان را خواهد داد تا در صورت نیاز تنظیمات برخی برنامه‌ها را تغییر دهید، بدون نیاز به تکرار مراحل نصب. در لینوکس ابزار‌های بسیار زیادی برای تهیه فایل پشتیبان وجود دارند اما یک روش‌ استاندارد قدیمی وجود دارد که هنوز مورد استفاده بسیاری از ادمین‌ها می‌باش

پس از نصب سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای مورد نیاز، توصیه می‌شود که از برخی دایرکتوری‌های هارد دیسک، فایل پشتیبان کاملی تهیه شود. داشتن یک snapshot از سیستم دقیقا پس از اتمام مراحل نصب، به شما این امکان را خواهد داد تا در صورت نیاز تنظیمات برخی برنامه‌ها را تغییر دهید، بدون نیاز به تکرار مراحل نصب. در لینوکس ابزار‌های بسیار زیادی برای تهیه فایل پشتیبان وجود دارند اما یک روش‌ استاندارد قدیمی وجود دارد که هنوز مورد استفاده بسیاری از ادمین‌ها می‌باشد که به دلیل انعطاف‌پذیری بالای این روش با استفاده از option های زیاد آن است.

کامند tar می‌تواند کاملا پیچیده باشد. بهمین دلیل توصیه می‌شود کامندهای مورد نیاز را درون یک فایل ذخیره کرد و یک شل‌اسکریپت نوشت. همینطور می‌بایست یک دایرکتوری ایجاد شود تا فایل‌های Backup را درآن منتقل کرد.

کامند‌های زیر را وارد کنید:


cd /
mkdir backups
cd backups

از ویرایشگر مورد نظر خود برای ایجاد فایل شل‌اسکریپت استفاده کنید: (در اینجا از vi استفاده شده است)


vi fullbkp.sh

و کامندهای زیر را درون این فایل وارد کنید.


tar -cvpf /backups/fullbackup.tar --directory=/ --exclude=proc
--exclude=sys --exclude=dev/pts --exclude=backups

پس از اینکه کامندها را وارد کردید فایل را دخیره کنید.

در این فایل، اپشن c فایل پشتیبان را ایجاد می‌کند. اپشن v خروجی زمان اجرای کامند را برای جزئیات بیشتر نمایش می‌دهد. اپشن p مجوز فایل و دایرکتوری را حفظ می‌کند. اپشن f می‌بایست که در انتها آورده شود به‌ دلیل اینکه به شما اجازه می‌دهد بعد از کامند نام دایرکتوری و فایلی که در آن tar فایل ذخیره می‌شود را تعیین کنید.

( در اینجا backups/fullbackup.tar/ )

اپشن directory-- به tar فرمان می‌دهد که قبل از آغاز اجرای Backup، به دایرکتوری root برود.

بعضی از دایرکتوری‌ها را می‌بایست exclude— از Backup کرد، زیرا محتویات این دایرکتوری‌ها توسط سیستم‌عامل ایجاد شده‌اند. همچنین دایرکتوری‌ که فایل پشتیبان در آن ذخیره می‌شود نیز بایستی از مسیرهای تهیه فایل پشتیبان حذف شود.

توصیه شده است که اسلش در اپشن exclude=/proc-- استفاده نشود و قبل از proc علامت / (اسلش) حذف گردد، در غیراینصورت از این دایرکتوری فایل پشتیبان تهیه خواهد شد! و در هنگام Backup خطا میدهد زیرا فایل درحال تغییر است.

قبل از اینکه بتوان فایل حاوی اسکریپت را اجرا کرد، می‌بایست فایل قابل اجرا شود. که می‌توان مطابق زیر مجوز اجرایی به آن داد.


chmod 750 /backups/fullbkp.sh
./backups/fullbkp.sh

در حال حاضر مالک فایل و افرادی که در گروه تعیین شده برای فایل هستند قادر به اجرای اسکریپت می‌باشند.

برای بازگرداندن tar backup می‌بایست به بالاترین سطح دایرکتوری که از آن فایل پشتیبان تهیه شده است بروید، تا بطور صحیح فایل‌ها بازگردانی شوند. برای بازگردانی فایل‌ها کافیست، اپشن x را با c در کامند tar قبلی جایگزین کرد.


tar -xvpf /fullbackup.tar 

داشتن فایل پشتیبان از فایل‌های مهم در سیستم خوب است به شرطی که هارد دیسک ما دچار مشکل نشود، در غیر اینصورت فایل پشتیبان نیز دیگر در دسترس ما نخواهد بود. بهمین دلیل توصیه می‌شود فایل tar backup یا (tar ball) را به سرور یا فضای دیگری منتقل کنیم ( در صورت داشتن سرویس FTP، استفاده از FTP).

همچنین توسط کامند tar شما قادر هستید تا یک فایل پشتیبان compress شده تهیه کنید، زیرا اکثر فایل‌های لینوکسی متنی هستند. از این رو حافظه کمتری اشغال خواهد شد و می‌توان فایل را برروی CD یا DVD آرشیو کرد.

برای فعال کردن فشرده‌سازی می‌بایست از کلید z استفاده کنید. هم در زمان tar‌ کردن و هم در زمان untar کردن. برای فشرده کردن فایل tar بایستی نام فایل نیز مطابق زیر تغییر یابد. (افزودن gz به انتهای فایل).


tar -zcvpf /backups/fullbackup.tar.gz --directory=/ --exclude=proc
--exclude=sys --exclude=dev/pts --exclude=backups

همینطور کامند untar به شکل زیر تغییر می‌یابد:

tar -zxvpf /fullbackup.tar.gz 

برای اطلاع یافتن در مورد کامند tar توصیه می‌شود منوال tar خوانده شود.

Man tar


در پاسخ به دوستمون که سوال زیر رو مطرح کردن:
 <
اینو تست کردم که ارور زیر و داد نمیدونم مشکل چیه.
با سوپر یوزرم که تست کردم بازم مشکل داد. میتونی کمک کنی بازم ممنون

sudo ./fullbkp.sh
tar: Cowardly refusing to create an empty archive
Try `tar --help' or `tar --usage' for more information.
./fullbkp.sh: 3: ./fullbkp.sh: --exclude=sys: not found
>
باید بگم که فایلی که شما میخواهید از آن tar بگیرید یک فایل خالی است، به همین دلیل به شما همچین اروری داده.

همینطور در خصوص انتخاب سرور مناسب همونطور که خودتون گفتین centos گزینه مناسبی هست.

]]>
DNS با TCP‌کار می‌کند یا UDP ؟ 2012-08-03T15:10:31+01:00 2012-08-03T15:10:31+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/50 . . یکی از متداول‌ترین سوالاتی که اکثر افراد از خودشان می‌پرسند، اینست که DNS با کدامیک از پروتکل‌ها کار می‌کند - TCP یا UDP؟ممکنه وقتی جواب این سوال رو ندونین از روی حدس و گمان بگید هیچکدوم:) ، که اشتباس بخاطر اینکه از هردو استفاده می‌کند. هم TCP و هم UDP.هردو پروتکل کاملا با هم متفاوت هستند، TCP پروتکل اتصال‌گرا (امن) است و UDP بدون اتصال است.DNS از TCP برای انتقال Zone فایل‌ها بر روی پورت ۵۳ استفاده می‌کند:&nbsp;DNS از معماری master/slave استفاده می‌کند، یکی از آنها name ser یکی از متداول‌ترین سوالاتی که اکثر افراد از خودشان می‌پرسند، اینست که DNS با کدامیک از پروتکل‌ها کار می‌کند - TCP یا UDP؟
ممکنه وقتی جواب این سوال رو ندونین از روی حدس و گمان بگید هیچکدوم:) ، که اشتباس بخاطر اینکه از هردو استفاده می‌کند. هم TCP و هم UDP.
هردو پروتکل کاملا با هم متفاوت هستند، TCP پروتکل اتصال‌گرا (امن) است و UDP بدون اتصال است.

DNS از TCP برای انتقال Zone فایل‌ها بر روی پورت ۵۳ استفاده می‌کند: 

DNS از معماری master/slave استفاده می‌کند، یکی از آنها name server اصلی هست که تمام داده‌ها در آن وجود دارد و مابقی، داده‌های تکراری است که از name server اصلی منتقل شده.
از آنجا که هیچ تناقضی بین zone فایل‌ها نمی‌تواند وجود داشته باشد، بنابراین برای انتقال این zone فایل‌ها، DNS از TCP برای برقراری اتصال استفاده می‌کند، که این اطمینان را حاصل می‌کند که zone فایل‌ها بصورت کاملا امن منتقل شده اند.

‌DNS برای جواب دادن به query ها از UDP بر روی پورت ۵۳ استفاده می‌کند:

DNS از UDP برای کاربردهای معمولی نظیر پاسخ‌گویی به query کلاینت‌ها استفاده می‌کند. زمانیکه یک کلاینت از DNS server یک نام به IP و یا یک IP به نام را می‌پرسد، سپس DNS از پروتکل UDP برای پاسخگویی به آن query استفاده می‌کند. دلیلی که از پروتکل UDP برای این مقصود استفاده می‌شود اینست که UDP اتصال‌گرا نیست، بنابراین سریع و سبک عمل می کند و نتیجه query را به‌سرعت به کلاینت ارسال می‌کند و در مقایسه با TCP زمان کمتری را صرف این‌کار می‌کند.
البته درصورت نیاز DNS می‌تواند برای پاسخگویی به query ها از TCP هم استفاده کند، اما معمولا استفاده از UDP بخاطر سرعت بالای آن ارجحیت دارد.

منبع

]]>
۱۰ نکته برای امنیت شبکه‌های بیسیم خانگی 2012-07-23T18:17:41+01:00 2012-07-23T18:17:41+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/49 . . ۱۰ نکته برای امنیت شبکه‌های بیسیم خانگیمعمولا اکثر شبکه‌های بیسیمی که تو خونه‌هامون استفاده می‌کنیم از امنیت برخوردار نیستند، بخاطر اینکه یه سری نکات رو رعایت نمی‌کنیم. با رعایت حتی چندتا از نکاتی که اینجا ذکر شده می‌توان امنیت نسبی را ایجاد نمود. 1.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ابتدا می بایست username و password ی كه بصورت پیش فرض رو مودم wireless یا access point هستش رو تغییر بدید. معمولا admin,admin روشون ست شده...&nbsp;2.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; حتما رمز گذاری WP ۱۰ نکته برای امنیت شبکه‌های بیسیم خانگی

معمولا اکثر شبکه‌های بیسیمی که تو خونه‌هامون استفاده می‌کنیم از امنیت برخوردار نیستند، بخاطر اینکه یه سری نکات رو رعایت نمی‌کنیم. با رعایت حتی چندتا از نکاتی که اینجا ذکر شده می‌توان امنیت نسبی را ایجاد نمود.1.       ابتدا می بایست username و password ی كه بصورت پیش فرض رو مودم wireless یا access point هستش رو تغییر بدید. معمولا admin,admin روشون ست شده...

 2.       حتما رمز گذاری WPA/WEP Encryption رو فعال كنید. در شبكه های بیسیم (wireless) اطلاعات ارسالی براحتی توسط دیگر افراد قابل خوندن هستند، اما در صورت استفاده از رمز گذاری این اطلاعات دیگه براحتــــــی!! خونده نمیشن...

3.       SSID پیش فرض رو حتما تغییر بدید. SSID اسمیه كه برای مودم بیسیم انتخاب می كنیم و شبكه مون با این اسم شناخته میشه. مودم من كه Linksys هستش SSID شم همینه كه تغییرش دادم. در صورتی كه شما Broadcast SSID رو غیرفعال كنید دیگه قابل حدس زدن نیست و كسی كه SSID رو بدونه میتونه وارد شبكتون شه...

4.       MAC  Address Filtering رو فعال كنید مودم wireless یا access Point از طریق آدرس فیزیكی یا همون MAC Address تمام تجهیزاتی كه تو شبكش هست رو تو یه جدول ثبت میكنه و این آدرس فیزیكی برای هر دستگاهی یكتاست. و این باعث میشه فقط MAC Address  هایی كه از قبل به مودم بیسیم شناسونده شدن اجازه دسترسی به شبكه رو داشته باشند؛ البته اگه كسی بخواد میتونه این آدرسو مثلا MAC یه laptopی كه به شبكه دسترسی داره رو بی اجازه برداره (به بیانی بدزده..!) و خودشو جای اون بزنه و براحتی وارد شبكه بشه.

5.       SSID Broadcast رو غیر فعال كنید جدا از اینكه SSID رو باید تغییر بدید، باید از Broadcast شم جلوگیری كنید. یعنی اگه كسی با لپ تاپش یا هروسیله دیگه ای بخواد شبكه بیسیم اطرافشو جستجو كنه نتونه اسم شبكه شما رو ببینه.

 6.       از Auto-Connect  برای ورود به شبكه وایرلس استفاده نكنید. بهتره كه برای استفاده از هر شبكه بیسیم خودمون تصمیم بگیریم و كامپیوتر با دیدن هر شبكه ای نخواد بهش وصل شه.

 7.       از IP Address های Static برای شبكه استفاده كنید بیشتر شبكه های از DHCP استفاده میكنن برای IP دادن به client  هاشون كه علاوه براین مزیت نقطه ضعف شبكه هم هست. اگه كسی به شبكه دسترسی پیدا كنه براحتی توسط این سرویس IP میگیره  و وصل میشه...  . همینطور بصورت پیش فرض آدرس IP مودم 192.168.1.1  معمولا كه اینم باید تغییر داد. برای جلوگیری از این فاجعه بهتره هر سیستمی كه به شبكه متصل میشه بصورت دستی IP بگیره. DHCP باید off شه بعد به سیستم ها IP  تخصیص پیدا كنه. همینطور بهتره از رنج IP های Private مثل 10.0.0.x  یا 172.16.x.x یا 192.168.x.x  استفاده بشه تا از دسترسی مستقیم به اینترنت جلوگیری شه.

 8.       فایروال روی كامپیوترها و هم روتر-مودم فعال باشه.

 9.       محل فیزیكی كه مودم یا access point رو قرار میدید امن باشه و براحتی در دسترس افراد نباشه.

 10.   زمانی كه به شبكه بیسیم احتیاجی نیست حتما مودمو خاموش كنید.  
 

]]>
فدورا هم طمع Unity را می‌چشد! 2012-07-19T17:20:18+01:00 2012-07-19T17:20:18+01:00 tag:http://linuxeman.mihanblog.com/post/48 . . دسکتاپ Unity برای فدورا!خبری که&nbsp;اینجا&nbsp;خوندم و خیلی جالب بود، اینکه برای کاربرانی که از فدورا استفاده می کنن قابلیت نصب Unity فراهم شده.این خبر خوشحالی بسیاری ازطرفداران فدورا را &nbsp;در پی داشت :) :| . گویا به خاطر علاقه مندی زیاد به Unity حتی می‌خواستن از فدورا به ابونتو مهاجرت کنن، که خوشبختانه با این اتفاق تو توزیعشون موندن. &nbsp;همینطور خیلی‌های دیگه که از Unity متنفر بودند! به خاطر افزوده شدنش به فدورا حالا از طرفدارانش شدن. دسکتاپ Unity برای فدورا!

خبری که اینجا خوندم و خیلی جالب بود، اینکه برای کاربرانی که از فدورا استفاده می کنن قابلیت نصب Unity فراهم شده.


این خبر خوشحالی بسیاری ازطرفداران فدورا را  در پی داشت :) :| . گویا به خاطر علاقه مندی زیاد به Unity حتی می‌خواستن از فدورا به ابونتو مهاجرت کنن، که خوشبختانه با این اتفاق تو توزیعشون موندن.  
همینطور خیلی‌های دیگه که از Unity متنفر بودند! به خاطر افزوده شدنش به فدورا حالا از طرفدارانش شدن.

]]>